Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Marshallův plán pro Afriku z německého pera

18. 06. 2017 23:11:43
Spolkový ministr pro místní rozvoj počítá s přílivem až 100 milionů migrantů z Afriky a brzdou takového vývoje má být výrazná ekonomická spolupráce s vybranými africkými státy a vzdorování klimatickým změnám.

Dle http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/afrika/jak-zastavit-imigranty-nemci-maji-marshalluv-plan-pro-afriku_415397.html jde o spolupráci v obchodě, vzdělávání nebo energetice, dále omezování korupce a daňových úniků. V plánu se uvádí, že počet obyvatel Afriky se do r. 2050 zdvojnásobí, tedy naroste o 2 miliardy obyvatel a navrhovatel plánu vnímá, že mladí lidé musí mít doma perspektivu, jinak se rozhodnou pro migraci. Do Afriky má dle plánu proudit o 20% více prostředků oproti současnosti. Němci počítají s projednáváním tohoto plánu na summitu G 20 v Hamburku v první dekádě července

Nejsem žádný ekonom ani znalec poměrů v 54 afrických zemích, ale domnívám se, že skutečná pomoc Africe stojí na jiných potřebách.

Ačkoliv již africké země nejsou formálně pod koloniální nadvládou, tvrdě v nich cizí korporace rejžují co se dá, přírodním bohatstvím a lidskou námezdní silou počínaje a vykupováním půdy za pakatel konče. Takže první a nejdůležitější počin je, obchodovat s africkými zeměmi na stejné úrovni, jak mezi sebou obchodují rozvinuté země a nikoliv vytěžovat tento kontinent pro vlastní zbohatnutí – o tom však v německém plánu zmínka není.

Druhý důležitý počin je podpora rozumné natality, tj. velmi pracná osvětová činnost jak mezi místními politiky či vůdci kmenů, tak mezi prostým obyvatelstvem. Něco jako „mějte jen tolik dětí, kolik jich uživíte, uchováte ve zdraví a připravíte pro kvalitní samostatný život. Vaše země není nafukovací a přemnožené kobylky jsou vždycky zkázou“

Klimatické změny, které probíhají již nyní, předpovídají pro Afriku velmi neblahé vyhlídky ve formě sucha a rozšiřování pouští. V dobách minulých, kdy neexistovalo dělení na rozvinuté a rozvojové země, se lidé jednak přizpůsobovali klimatických změnám v jejich krajinách a jednak opouštěli nehostinné kraje a migrovali. Jednalo se však o tisíce či desetitisíce lidí, kteří nacházeli svá nová působiště buď neobydlená, nebo se válčilo. 100 milionů Afričanů kontra 740 milionů Evropanů – brr, to je ošklivá představa. Pro Afriku je potřebné zajistit vodu, a to nikoliv podzemní, jejíž odčerpávání je možné pouze dočasně, ale snad upravenou mořskou vedenou v podzemních kanálech, tj. technicky zajímavé řešení problému a investičně nesmírně nákladný projekt. A africké slunce je jasná volba pro energetickou soběstačnost kontinentu.

K věci vzdorování klimatickým změnám: pokud budou rozvinuté země prosazovat v Africe svůj životní styl založený na konzumu a nekonečném růstu ekonomiky, bude to nejen pro Afriku úhelný hřebík do rakve, protože tento životní styl souvisí s poškozováním životního prostředí do nekonečna. To, že si bohatí Němci své životní prostředí hlídají a zlepšují neznamená, že německá firma, která využije finanční pobídku k podnikání v Africe, bude dodržovat německé standardy. Natožpak firma americká či čínská.

Omezování korupce, jak se uvádí v plánu, je paradoxní záměr. Rozsáhlou a neomezenou korupci zavlekly do afrických zemí zahraniční korporace, které si korupčními fígly zajistily přízeň místních vládců a ti jim umožňují podnikání, jaké by si v domovských zemích nikdy nemohli dovolit (využívání otrocké práce, technologie, které devastují životní prostředí) a pak převádějí enormní zisky z podnikání do svých kapes. Takže by mne zajímalo, jak si představuje německý pan ministr pro místní rozvoj, že bude omezovat korupci.

Jak zamezit ekonomické migraci? Velmi prostě. Účinně chránit hranice schengenu, snížit sociální podporu migrantům na minimum, přísně trestat nedodržování zákonů, neumožňovat jakékoliv výjimky z náboženských důvodů, chytat a přísně trestat pašeráky lidí, tj. vše, co Němci nedělají a odmítají.

Němci si v posledních letech zvykají na představu, že EU je jejich teritorium a oni rozhodují, jak to v něm bude fungovat. I ten tzv. Marshallův plán jako by zahrnoval celou EU, jen to ona ještě neví.

Je potřebné mít na zřeteli, že situaci v Africe je nutno komplexně řešit, podstatné však je, že to nemůže probíhat v rámci německého drilu, ale v rámci vysoké odbornosti, velké variability řešení, nekonečné trpělivosti, zodpovědnosti, samozřejmě i financí a především dobré vůle lidí, kteří nejsou napojeni na lobbyistické zájmy, ani na žádné náboženství, případně společenský –ismus.

Námětem je článek https://www.novinky.cz/zahranicni/441126-z-afriky-muze-prijit-100-milionu-migrantu-varuje-nemecky-ministr.html

Autor: Olga Pavlíková | neděle 18.6.2017 23:11 | karma článku: 31.31 | přečteno: 1160x

Další články blogera

Olga Pavlíková

Touha Brigitte Macron po vlastním, veřejně financovaném rozpočtu

Babka si dupla a synáčkovi, pardon, manželovi Emánkovi vyčinila, protože sliby se musí plnit a jeho splnění jí Emánek zřejmě dluží za to, jak šikovně ho navigovala k prezidentskému postu.

8.8.2017 v 15:30 | Karma článku: 34.16 | Přečteno: 1066 | Diskuse

Olga Pavlíková

To co nyní předvádějí tzv. lidskoprávní organizace, už je hodně přes čáru

Italové se konečně probudili a pochopili, že svoji zemi zachrání nikoliv zamořováním dalších zemí migranty, nýbrž ochranou svého pobřeží.

2.8.2017 v 17:44 | Karma článku: 42.84 | Přečteno: 2537 | Diskuse

Olga Pavlíková

US army bez transsexuálů

Trump vykázal transgenderové osoby ze všech služeb v armádě, Obama jim tam před ním naopak uplatnění umožnil.

26.7.2017 v 19:35 | Karma článku: 32.60 | Přečteno: 936 | Diskuse

Olga Pavlíková

Konec dam a pánů

Dobrý den všem je dobré oslovení, ale zrušit vznosný pozdrav v londýnském metru „dámy a pánové“ v rámci tzv. generové rovnosti, při kterém mají být údajně opomíjeni bisexuálové, osoby s opačnou sexuální orientací

14.7.2017 v 14:58 | Karma článku: 31.05 | Přečteno: 1066 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jarka Jarvis

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš?

Většinou tam, kde maminka snesla vejce. Jenže, podobně jako v mnoha jiných případech, i tady existují výjimky, a tak se v apartmánu rodiny orla bělohlavého z čista jasna ocitla dvě holátka jestřába červenoocasého.

20.8.2017 v 3:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 8 | Diskuse

Milan Radek

Možný útok islamisty na Sibiři - varování hlavně pro nás k výročí 21. srpna

Jednak pro ty co věří že bohatýr Vova ochrání Evropu od islámu, a hlavně varování pro ty co kašlou na Izrael nebo Rusko když jsou také oběti útoků, a jediné co evropské lídry napadne je dávat zátarasy do ulic aby šílené dodávky

20.8.2017 v 1:08 | Karma článku: 8.93 | Přečteno: 96 | Diskuse

Olga Vodová

A teď, prosím tě, Olčo, nemluv!

Když navštívíte některý salón se službami, většinou, téměř vždy si chtějí majitelky či službu vykonávající pracovnice povídat. Hodně povídat. Pánové prominou, nebude řeč o návštěvách erotického salónu ani autosalónu.

19.8.2017 v 22:59 | Karma článku: 4.00 | Přečteno: 90 | Diskuse

Libuse Palkova

Italské speciality

Navzdory titulu se nebudu zabývat světoznámou italskou gastronomií, ale tím, čím jsou Italové jiní, čím se odlišují od jiných národností, zkrátka čím jsou speciální.

19.8.2017 v 22:47 | Karma článku: 6.87 | Přečteno: 133 | Diskuse

Libuse Palkova

Bidet jako běžná součást koupelny

Pravidelné osprchování a důkladná čistota jsou základem toho, aby člověk ostatním voněl, protože ani sebelepší parfém nezakryje nedostatky v hygieně Ale ruku na srdce-kolik z nás má koupelnu tak velkou aby si mohl dovolit bidet?

19.8.2017 v 16:28 | Karma článku: 19.79 | Přečteno: 1123 | Diskuse
Počet článků 346 Celková karma 35.66 Průměrná čtenost 1378

Cítím se spoluzodpovědná za devastaci lidských myslí a chci něco udělat pro pozitivní změnu. Moje příspěvky jsou alternativou k většinovému pojetí

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.